Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwa etaty, jedno zwolnienie lekarskie

04 marca 2016 | Dobra Firma | Radosław Kaczmarek

Pracownik powinien żądać wydania tylu zaświadczeń o swojej niezdolności do pracy, ile firm go zatrudnia. Mając kilku pracodawców, może jednak przedłożyć zwolnienie tylko temu, u którego miał świadczyć pracę w okresie absencji.

Radosław Kaczmarek

Gdy zachoruje osoba pracująca równocześnie w kilku firmach, z każdego zatrudnienia może korzystać ze świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Musi jednak udokumentować niedyspozycję zdrowotną w każdym zakładzie. Przy zatrudnieniu na umowę o pracę w dwóch czy więcej zakładach każdy stosunek pracy jest odrębnym tytułem do objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym. Dlatego gdy ubezpieczony zachoruje, przysługuje mu świadczenie chorobowe z każdego z tych tytułów.

Plik zaświadczeń

Zgodnie z art. 92 kodeksu pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby w roku kalendarzowym. Natomiast pracownikom, którzy ukończyli 50. rok życia, przysługuje ono przez 14 dni. Począwszy od 34. lub 15. dnia niezdolności do pracy spowodowanej niedomaganiami zdrowotnymi, etatowcy nabywają prawo do zasiłku chorobowego.

Te 33 lub 14 dni, za które pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, płatnik świadczenia ustala, sumując poszczególne okresy niezdolności do pracy w roku kalendarzowym. Robi tak nawet, jeśli są przerwy między nimi i jeżeli pracownik w roku kalendarzowym był zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy.

Zasadę zliczania dni wypłaty wynagrodzenia chorobowego stosuje się także do osoby, która w trakcie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10386

Wydanie: 10386

Spis treści
Zamów abonament