Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak liczyć VAT przy wniesieniu aportu

04 kwietnia 2016 | Podatki | Elżbieta Lis

Nominalna wartość udziałów spółki prawa handlowego otrzymanych za wkład niepieniężny jest należnością brutto, od której podstawa opodatkowania VAT powinna być obliczona metodą „w stu". Strony mogą jednak postanowić inaczej.

Sposób opodatkowania VAT aportu do spółek prawa handlowego wzbudzał w ostatnich latach wiele kontrowersji, w szczególności w zakresie tego, czy nominalna wartość obejmowanych udziałów jest wartością netto czy brutto.

Sposób opodatkowania VAT czynności objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny w postaci składników majątku niestanowiących przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części nie jest uregulowany wprost w przepisach ustawy o VAT. W szczególności wątpliwości budzi to, czy strony transakcji mają prawo:

a) umówienia się co do tego, czy wartość nominalna udziałów jest kwotą brutto czy netto,

b) rozliczenia VAT należnego w formie pieniężnej.

Przykład

Spółka A zamierza wnieść środki trwałe jako aport do spółki jawnej B w zamian za udziały, przy czym majątek, który ma być przedmiotem aportu, nie spełnia przesłanek do uznania go za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10411

Wydanie: 10411

Spis treści
Zamów abonament