Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lektor to nie twórca

12 maja 2016 | Praca i ZUS | Marcin Nagórek
źródło: materiały prasowe

Przeprowadzanie zajęć szkoleniowych z języka obcego, nawet na podstawie samodzielnie przygotowanego programu i pomocy naukowych, to umowa starannego działania. Podlega ozusowaniu.

Marcin Nagórek radca prawny

W moim prywatnym przedszkolu chcę zatrudnić lektora języka obcego (on sam przygotuje materiały i program nauki) na umowę o dzieło, bo nie trzeba od niej płacić składek społecznych. Obawiam się jednak, że ZUS uzna w trakcie kontroli, że jest to inna umowa, np. zlecenie, a ta z kolei podlega oskładkowaniu. Jakie jest ryzyko, że ZUS potraktuje umowę z lektorem jako zlecenie? – pyta czytelnik.

Bardzo duże. Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw rozróżnić cechy typowe dla tych umów.

Różne kontrakty

Przedmiotem umowy o dzieło jest zobowiązanie do wykonania oznaczonego dzieła rozumianego jako osiągnięcie określonego, zindywidualizowanego rezultatu w postaci materialnej lub niematerialnej. Wykonanie dzieła najczęściej przybiera postać wytworzenia rzeczy, lecz może także polegać na dokonaniu zmian w rzeczy już istniejącej, jej naprawieniu, przerobieniu lub uzupełnieniu albo na rozbudowie rzeczy, połączeniu z innymi rzeczami, dodaniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10443

Wydanie: 10443

Spis treści
Zamów abonament