Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więcej kultury w gospodarce

12 maja 2016 | Publicystyka, Opinie | Paweł Potoroczyn
autor zdjęcia: Jakub Ostałowski
źródło: Fotorzepa

Dla marki Polska najbardziej konstytutywny jest jej wymiar kulturalny. Plan Mateusza Morawieckiego go lekceważy – pisze dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Na 66 slajdach kapitał społeczny wymieniono dwa razy (Mateusz, 17, 52). Markę narodową raz (Mateusz, 19). Przemysłów kreatywnych nie ma wcale.

Kultura, siła generująca ok. 3 proc. PKB, zasługuje na dwie wzmianki. Raz na slajdzie pt. „Włączenie małych miast, obszarów wiejskich i rodzinnych gospodarstw rolnych w procesy rozwojowe" (Mateusz, 53). Po raz drugi wyświetla się na slajdzie pt. „Życie bez wizyt w urzędzie" (nie, nie żartuję: Mateusz, 57), który kulturze stawia trzy wyzwania. Pierwsze: „rzetelne informacje o Polsce (historii, kulturze) w internecie przetłumaczone na języki obce". Taka strona – Culture.pl – już istnieje w wersji polskiej, angielskiej, rosyjskiej, chińskiej, koreańskiej oraz tureckiej i jest portalem referencyjnym dla agencji prasowych, a nawet „New York Timesa". Odwiedza ją średnio 20 tysięcy unikalnych użytkowników dziennie z całego świata, generując milion odsłon miesięcznie.

Tożsamość, emocje, wartości

Drugie wyzwanie: „digitalizacja i udostępnienie dóbr kultury i pamięci narodowej". Patrz: Nina.gov.pl czy choćby rewelacyjna Polona.pl, żeby wymienić tylko najlepsze. Trzecie wyzwanie stawiane kulturze to elektroniczne bilety do instytucji kultury (muzea, teatry, galerie). To u nas od dawna cywilizacyjny standard. Kultura zreformowała się jako jedna z pierwszych i stała się prymusem zmiany. Nie tylko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10443

Wydanie: 10443

Spis treści
Zamów abonament