Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najpierw egzekucja z majątku spółki

08 czerwca 2016 | Dobra Firma | Natalia Nafalska
Natalia 
Nafalska, adwokat 
z Kancelarii Janusza Łomży
źródło: materiały prasowe
Natalia 
Nafalska, adwokat 
z Kancelarii Janusza Łomży

Bezskuteczność egzekucji można potwierdzić każdym dowodem, z którego wynika, że spółka nie ma majątku pozwalającego na zaspokojenie wierzyciela dochodzącego roszczeń od członków zarządu.

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma charakter subsydiarny. Oznacza to, że wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku członka zarządu dopiero wówczas, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. Zgodnie z art. 299 § 1 kodeksu spółek handlowych, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania.

Bezskuteczność egzekucji oznacza niebudzącą wątpliwości nieściągalność wierzytelności od samej spółki, tj. stan, w którym z okoliczności sprawy wynika niezbicie, że spółka nie ma majątku, z którego wierzyciel mógłby uzyskać zaspokojenie swojej należności (wyrok SN z 26 czerwca 2003 r., V CKN 416/01).

Majątek spółki

W orzecznictwie przyjmuje się, że wierzyciel, który dochodzi zapłaty długu od członków zarządu, powinien wykazać, że skierował egzekucję do całego majątku spółki. W wyroku z 20 października 2005 r. Sąd Najwyższy orzekł (II CK 152/05), że „przewidziana w art. 299 § 1 k.s.h przesłanka odpowiedzialności członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za zobowiązania spółki w postaci bezskuteczności egzekucji przeciwko spółce oznacza bezskuteczność egzekucji z całego majątku spółki". Dowody na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10465

Wydanie: 10465

Spis treści
Zamów abonament