Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sześć warunków niepodległości w cyberprzestrzeni

08 czerwca 2016 | Rzecz o polityce | Nikodem Bończa-
Tomaszewski
Ile powinno być państwa, a ile podmiotów komercyjnych w świecie cyfrowym? Na zdjęciu serwery firmy Orange Polska w Warszawie
autor zdjęcia: Bartek Sadowski
źródło: Fotorzepa
Ile powinno być państwa, a ile podmiotów komercyjnych w świecie cyfrowym? Na zdjęciu serwery firmy Orange Polska w Warszawie
Nikodem Bończa-
Tomaszewski
źródło: materiały prasowe
Nikodem Bończa-
Tomaszewski

Suwerenność to dziś nie tylko własne terytorium, prawo czy armia – twierdzi szef Exatela, twórca Narodowego Archiwum Cyfrowego

Suwerenność jest dla Polaków podstawową kategorią polityczną. Jako naród jesteśmy gotowi wybaczyć naszemu państwu i innym narodom wiele, ale stan ograniczenia lub braku niepodległości jest nie do przyjęcia.

Dziś suwerenność to nie tylko posiadanie przez naród własnego terytorium, prawa oraz państwa i armii. Silne narody rozciągają ją na inne dziedziny: kulturę, naukę, gospodarkę. Ale państwo w XXI wieku musi być również suwerenne w cyberprzestrzeni.

Przedstawiciele sektora publicznego chętnie dyskutują o „chmurze obliczeniowej", „interoperacyjności", „cyberbezpieczeństwie" etc. O suwerenności jednak jakby zapomniano.

Globalną cyberprzestrzeń spaja internet, który jako całość nie należy do nikogo. Suwerenność w cyberprzestrzeni oznacza zatem zdolność do samodzielnego w niej funkcjonowania. Aby ją osiągnąć, trzeba spełnić sześć warunków.

Po pierwsze, kadry

Potrzebne są kompetencje cyfrowe budowane w oparciu o własne kadry. Chodzi tu zarówno o kompetencje czysto techniczne, jak i o zdolność do budowania rozwiązań zgodnych z potrzebami tych, dla których powstają. Potrzebne jest więc sprawne operowanie obszarem interakcji ludzi i maszyn.

Wysokość płac i niezwykłe warunki pracy, jakie oferuje dziś przemysł IT, jasno pokazują, jakie znaczenie w gospodarce opartej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10465

Wydanie: 10465

Spis treści
Zamów abonament