Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kosztowne bezpieczeństwo

01 lipca 2016 | Publicystyka, Opinie | Marek Garztecki
Donald Trump uosabia tendencje izolacjonistyczne polityki amerykańskiej
źródło: Getty Images/AFP
Donald Trump uosabia tendencje izolacjonistyczne polityki amerykańskiej
Marek Garztecki
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Marek Garztecki

Jeszcze niedawno żyliśmy w przeświadczeniu, że zakotwiczenie w NATO i UE chroni nas przed obcą agresją. Dziś już wiemy, że cena za ten komfort jest wysoka – pisze publicysta.

To będzie szczyt zupełnie inny niż poprzednie. Aby się o tym przekonać, wystarczy porównać go z dziewięcioma ostatnimi szczytami NATO, które zwykle ograniczały się do wyprodukowania szumnych deklaracji i zobowiązań, rzadko w pełni dotrzymywanych, tworzenia nowych zdolności bojowych. Warto przypomnieć, że poprzedni szczyt, w 2014 roku, odbył się w małym walijskim miasteczku, bowiem jego brytyjscy gospodarze nie uważali tej imprezy za ważną na tyle, by zorganizować ją w stolicy kraju.

Trwająca ciągle rosyjska agresja na Ukrainę, której początek przydał niespodziewanie znaczenia szczytowi walijskiemu, zmusza sojusz do ponownego skupienia się na swych podstawowych funkcjach. Po blisko ćwierćwieczu politycznej i militarnej stabilizacji w obszarze swych statutowych działań, NATO nie musi już poszukiwać egzotycznych misji „out of area" by, cytując senatora Richarda Lugara, nie wypaść „out of business".

Uzyskane, wielkim wysiłkiem dyplomatycznym i propagandowym, członkostwo NATO wytworzyło w Polsce przekonanie, że sojusznicy oczekują od nas przede wszystkim tego, by nie sprawiać im zbyt dużo kłopotu. Przeświadczenie to dominowało przez lata w myśleniu i wypowiedziach czołowych polskich polityków i wojskowych. Tych z nich, których nie wyrwała z błogiego samozadowolenia wojna rosyjsko-gruzińska, obudziła w końcu rosyjska napaść na Ukrainę.

Miękki kurs wobec...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10485

Wydanie: 10485

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament