Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Proboszcz na ryczałcie nie prowadzi podatkowej księgi

28 lipca 2016 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz

Obowiązek ewidencjonowania przychodów i kosztów w pkpir dotyczy jedynie tych osób duchownych, które zrzekły się opłacania zryczałtowanego podatku dochodowego i rozliczają się według zasad ogólnych.

Niedawno zostałem proboszczem w parafii rzymsko-katolickiej). Płacę zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów osób duchownych. Czy muszę prowadzić podatkową księgę? – pyta czytelnik.

Duchowni opłacający zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów osób duchownych stosownie do przepisów ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm.) nie prowadzą podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

W sytuacji, gdyby się proboszcz zrzekł się opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku od przychodów osób duchownych, to powinna zostać założona podatkowa księga przychodów i rozchodów. Jak bowiem wynika z art. 24a ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT, obowiązek prowadzenia księgi dotyczy również osób duchownych, które zrzekły się opłacania zryczałtowanego podatku dochodowego.

—Marcin Szymankiewicz doradca podatkowy

Wydanie: 10508

Wydanie: 10508

Spis treści
Zamów abonament