Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Praktyka niepublikowania wyroków zalegalizowana

28 lipca 2016 | Prawo | Paweł Rochowicz

Premier ma ogłaszać wyroki tylko na wniosek prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Taką nową procedurę krytykuje Komisja Europejska.

Bruksela w ogłoszonych w środę zaleceniach dla Polski odniosła się między innymi do sprawy ogłaszania wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Uznała, ze sprawy tej nie rozwiązano należycie w uchwalonej 22 lipca nowej ustawie o TK, a jej przepisy zagrażają praworządności. Komisja Europejska sugeruje „zagwarantowanie automatycznego ogłaszania przyszłych wyroków niezależnie od decyzji władzy wykonawczej lub ustawodawczej".

Nowy przepis, stary reżim?

Do takiego wniosku mogło skłonić Komisję brzmienie art. 80 nowej ustawy. Przewiduje on, że w sprawie publikacji wyroków i postanowień prezes TK „kieruje wniosek" do prezesa Rady Ministrów. Według dzisiejszych przepisów prezes Trybunału po prostu zarządza publikację wyroków. Ani konstytucja, ani ustawa o publikowaniu aktów normatywnych nie przewiduje procedury wnioskowania.

Jak pokazała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10508

Wydanie: 10508

Spis treści
Zamów abonament