Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Właściwe pytania pomogą zachować reguły konkurencyjności

16 września 2016 | Prawo w biznesie

FUNDUSZE UNIJNE | Przedsiębiorca, który inwestuje tylko własne pieniądze nie musi się tłumaczyć, dlaczego wybiera tę a nie inną firmę budowlaną lub zaopatrzeniową. Jeżeli wydaje własne pieniądze, ale spodziewa się ich refundacji lub już otrzymał dofinansowanie, sprawa przedstawia się inaczej. Wtedy wybór każdego wykonawcy musi być uzasadniony. Michał Kołtuniak

Co trzeba zrobić, aby otrzymać unijne dofinansowanie na rozbudowę firmy i wprowadzenie w niej ciekawych zmian dających szansę odskoczenia konkurencji? Po pierwsze trzeba mieć pomysł. Najlepiej taki, który opierałby się na prowadzeniu badań przemysłowych lub prac rozwojowych albo przynajmniej bazował na wykorzystaniu ich wyników. W ich efekcie firma powinna dysponować innowacyjnym, czyli nowatorskim, odróżniającym się na tle rynku produktem, usługą lub procesem. Unia takie projekty lubi bowiem wspierać najbardziej.

Po drugie ten pomysł trzeba umiejętnie przenieść na papier, czy mówiąc ściślej na komputer (generalnie wnioski sporządza się w wersji elektronicznej), przygotowując wniosek o dofinansowanie. Po trzecie trzeba prawidłowo projekt zrealizować, a to oznacza, że przedsiębiorca nie tylko musi w terminie wykonać wszystkie założone prace, zakupy, testy, weryfikacje, ale zrobić to wszystko przy zachowaniu reguł konkurencyjności. Szczególnie przy większych wydatkach firma – beneficjent nie może sobie pozwolić na żadną dowolność w zakresie wyboru wykonawcy zamawianej usługi, dostawcy maszyn lub urządzeń, czy też wykonawcy robót budowlanych. Co więcej zachowania reguł konkurencyjności wymaga się czasem już na etapie sporządzania wniosku, a nie dopiero podpisania umowy o dofinansowanie i realizacji projektu.

Przed otrzymaniem grantu

Przykładem mogą być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10550

Wydanie: 10550

Spis treści

25 lat BDO

Modernizacja Roku 2011

Zamów abonament