Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Ósmy krzyżyk

16 września 2016 | Życie Lubelszczyzny | Bartosz Klimas

W dokumencie wydanym 15 sierpnia roku 1317, Władysław, książę krakowski i sandomierski polecił Maciejowi, wójtowi z Opatowca lokację miasta Lublina na prawie magdeburskim (średniowiecznym prawie miejskim).

Nadał mieszczanom sto łanów ziemi. Określił uposażenie wójta dziedzicznego, zwalniając je od opłat na rzecz króla. Wyłączył mieszczan spod wszelkiej innej jurysdykcji poza miejską, pozostawiając im prawo apelacji do króla. Wieczyście zwolnił ich od ceł w posiadłościach królewskich, a na dwadzieścia lat – od wszelkich opłat i ciężarów. Pozostawił wójtowi prawo swobodnego rozporządzania wójtostwem: jego sprzedaży, zamiany, darowizny, cesji.

Przywilej lokacyjny dał miastu impuls do rozwoju i był prawem, na podstawie którego funkcjonowało aż do końca XVIII wieku.

Historycy podejrzewają, że Lublin mógł uzyskać prawa miejskie jeszcze za czasów Bolesława Wstydliwego, około 1257 roku, jednak tamten akt lokacyjny, jeśli był, nie zachował się. Natomiast oryginał dokumentu Władysława Łokietka znajduje się w lubelskim Archiwum...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 10550

Wydanie: 10550

Spis treści

25 lat BDO

Modernizacja Roku 2011

Zamów abonament