Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczać i księgować częściowo odpłatne świadczenia na rzecz pracowników

28 września 2016 | Ekspert księgowego | Urszula Tarsa Kinga Teodorowicz
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

EWIDENCJA | Opodatkowaniu VAT podlega tylko część świadczenia do wysokości wnoszonej przez pracownika, a kwota potrącenia jest wartością brutto. Wydatki na finansowanie pozapłacowych bonusów dla pracowników z reguły są kosztem pracodawcy.

Ani w ustawie o PIT, ani w ustawie o CIT nie ma definicji świadczeń częściowo odpłatnych. Jednak w przepisach wskazany został sposób oraz kryteria ustalania wartości dla tego typu czynności. Opodatkowanie świadczeń częściowo odpłatnych nastąpiło 1 stycznia 2005 r. Do tego czasu ustalenie nawet minimalnej odpłatności oznaczało, że dane świadczenie nie było świadczeniem nieodpłatnym.

Ustawa o PIT wskazuje, że wartością praw lub rzeczy częściowo odpłatnych stanowiącą przychód podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych rzeczy lub praw ustaloną na podstawie cen rynkowych, jakie stosuje się w obrocie prawami lub rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, uwzględniając w szczególności ich stan oraz stopień zużycia, a także miejsce i czas ich uzyskania, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika >patrz schemat.

Wspomniana wyżej wartość świadczenia zgodnie z art. 11 ust. 2a ustawy o PIT ustalana jest według następujących zasad:

- jeśli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej wykonującego świadczenie, to wówczas wartość częściowo odpłatnego świadczenia ustalana jest według cen, jakie stosowane są wobec innych odbiorców;

- w sytuacji zakupu usług wartość świadczenia ustalana jest zgodnie z ceną zakupu (gdy przedmiotem świadczenia jest udostępnienie lokalu, wówczas wartość tę stanowi równowartość czynszu, jaki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10560

Wydanie: 10560

Spis treści
Zamów abonament