Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieprecyzyjne stawki i zasady dla usługodawców to zmora dla przedsiębiorców

29 września 2016 | Praca i ZUS | Grażyna Ordak

Resort pracy niedokładnie wyjaśnia, jak stosować nowe przepisy o ustalaniu minimalnego wynagrodzenia dla zleceniobiorców. Zatrudniający narzekają, że przygotowane w pośpiechu regulacje mają zbyt dużo luk.

Grażyna Ordak

Chodzi o ustawę z 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2016 r., poz. 1265; dalej – nowelizacja). Objęto nią określone umowy zlecenia (art. 734 kodeksu cywilnego) oraz o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu (art. 750 k.c.). Ich wykonawcom zagwarantowano m.in. co najmniej minimalną stawkę za godzinę świadczenia usług (w 2017 r. – 13 zł). W ten sposób pozycja osób, które nie są zatrudnione na etacie, została zrównana z pracownikami.

Można za darmo

Nowelizacja określa szczegółowe zasady ustalania minimalnego wynagrodzenia określonego w niej dla zleceniobiorców (w tym samozatrudnionych). Tymczasem według kodeksu cywilnego umowa zlecenia może przybrać nieodpłatny charakter, jeśli tak wynika z treści umowy lub z okoliczności (art. 735 § 1 k.c.). Nowelizacja natomiast w ogóle nie zmienia kodeksu cywilnego. Jaki w takim razie jest stosunek obu aktów prawnych?

Wątpliwość dotyczy tego, czy po wejściu w życie nowelizacji (część przepisów weszła w życie od 1 września 2016 r., a głównie od 1 stycznia 2017 r.) strony mogą zawierać nieodpłatne umowy zlecenia, czy za każdą trzeba będzie płacić co najmniej minimalną stawkę za godzinę świadczenia usług.

Resort pracy dopuszcza,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10561

Wydanie: 10561

Spis treści
Zamów abonament