Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W nagradzaniu szef nie ma pełnej swobody

29 września 2016 | Praca i ZUS | Marek Rotkiewicz

Pracodawca nie może zupełnie dowolnie nagradzać pracowników. Choć jest to świadczenie uznaniowe i co do zasady nie ma roszczeniowego charakteru, nie może prowadzić do nierównego traktowania pracowników.

Zgodnie z art. 105 kodeksu pracy, pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu, mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia.

Szczególne wyniki

Nagroda związana jest z oceną – niekoniecznie sformalizowaną – pracy pracownika, jej wyników, zaangażowania itp. Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z 27 stycznia 2016 r. (III AUa 1185/15) wskazał, że nagroda, jako pieniężne lub rzeczowe nieobowiązkowe świadczenie przyznawane pracownikowi przez pracodawcę (art. 105 k.p.), zawiera element ocenny, nie jest uwarunkowana zobiektywizowanymi, dającymi się zweryfikować przesłankami, nie występuje przy tym świadczeniu konstrukcja roszczeniowa. Przy czym – według art. 94 pkt 9 k.p. – pracodawca ma obowiązek stosować obiektywne i sprawiedliwe kryteria oceny zatrudnionych oraz wyników ich pracy. Ten zapis może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10561

Wydanie: 10561

Spis treści
Zamów abonament