Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy dłużnik odpowiada za błąd organu egzekucyjnego

17 października 2016 | Podatki | Adam Sękowski

Osoby regulujące odsetki na rzecz nierezydentów są płatnikami podatku dochodowego od tych kwot. A kto nim jest, gdy zaległość wypłaca pożyczkodawcy sąd z upłynnionego przez komornika majątku dłużnika i nie odprowadza należnej daniny?

Zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej, płatnikiem jest osoba obowiązana do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Przykład

Płatnikiem jest pracodawca wypłacający pracownikom wynagrodzenie, który pobiera podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników. Jest nim także notariusz sporządzający umowę w formie aktu notarialnego, który pobiera podatek od czynności cywilnoprawnych należny od umowy.

Co istotne, jeżeli płatnik nie wywiąże się ze swoich obowiązków i nie pobierze należnego podatku, to organ podatkowy może zwrócić się do niego o zapłatę zaległości wraz z odsetkami.

W większości przypadków przepisy podatkowe jednoznacznie wskazują na kim ciążą obowiązki płatnika. Zdarzają się jednak sytuacje, w których powstaje wątpliwość kto ma pobrać należną daninę, a co za tym idzie, kto odpowiada przed organem podatkowym w przypadku jej niewpłacenia. Taki problem może wystąpić m.in. w związku z regulowaniem zobowiązań w postępowaniu egzekucyjnym. W orzecznictwie sądów administracyjnych można dostrzec rozbieżne poglądy dotyczące tej kwestii.

O co toczył się spór

Przed koniecznością rozstrzygnięcia tego zagadnienia stanął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 31 marca 2016 r. (I SA/Bk 977/15)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10576

Wydanie: 10576

Spis treści
Zamów abonament