Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy obiadem w podróży służbowej trzeba się podzielić z fiskusem

17 października 2016 | Podatki

Zdarza się, że zamiast wypłacania diety pracodawca zwraca koszty wyżywienia pracownikowi będącemu w delegacji. Jeśli kwota na fakturze za posiłek przekracza limit określony w przepisach, pojawia się problem zapłaty podatku.

Marcin Radwan, Przemysław Kaczmarek

Dieta otrzymana przez pracownika od pracodawcy w związku z odbywaną podróżą służbową nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeśli jej wysokość mieści się w granicach określonych rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. (dalej: rozporządzenie). Z kolei w przypadku zapewnienia pracownikowi wyżywienia lub rozliczenia jego kosztów z tytułu wyżywienia, gdy wartość świadczenia przekracza limit określony dla diety, zastosowanie zwolnienia od opodatkowania PIT stanowi praktyczny problem dla podatników.

Stan prawny

Punktem wyjścia dla rozstrzygnięcia przywołanej kwestii jest ustawa o PIT i jej art. 21 ust. 1 pkt 16, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika do wysokości określonej w rozporządzeniu. Wysokość diety dziennej, w przypadku podróży krajowej, wynosi aktualnie 30 zł. Przepisy rozporządzenia szczegółowo określają także charakter diety i innych należności przysługujących pracownikowi i z tego względu wątpliwości natury podatkowej trzeba rozstrzygać na ich podstawie.

Kluczowy dla omawianego zagadnienia staje się § 2 rozporządzenia, zgodnie z którym pracownikowi w podróży służbowej przysługują diety i inne należności. Dieta w podróży krajowej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10576

Wydanie: 10576

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament