Bezpieczni w sieci
Wreszcie powstaje strategia cyberbezpieczeństwa. Od lat jej potrzebujemy – pisze ekspert.
Tomasz Szadkowski
W strategii cyberbezpieczeństwa Polski, nad którą kończy pracę Ministerstwo Cyfryzacji, twórcy powinni położyć większy nacisk na identyfikację zagrożeń. Strategia skupia się na obronie, brak zaś rozwiązań dotyczących kontrreakcji w zwalczaniu źródeł zagrożeń. Część uwagi została poświęcona wdrożeniu systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, ale należy pójść dalej i wymagać wdrożenia normy ISO 27032, która daje konkretne instrukcje. Ważne jednak, że taka strategia powstaje, bo od lat jej potrzebujemy.
Hakerzy działają na coraz szerszą skalę i stosują coraz bardziej wyrafinowane metody. Ataki na banki i firmy świadczące usługi przez internet to niemal codzienność. Biznes wcześniej niż rządy zrozumiał, że przyszedł czas na budowę solidnych polityk bezpieczeństwa. Oczywiście nie istnieje idealna recepta zapobiegająca atakom, ale dzięki odpowiednim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta