Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niewspółmierny rachunek

11 marca 1997 | Ekonomia | JB

UNIA EUROPEJSKA

Zyski i koszty rozszerzenia

Niewspółmierny rachunek

Koszty, jakie poniosą kraje "15" z powodu przyłączenia kilku państw Europy Środkowej do Unii Europejskiej nie przekroczą 0, 12 proc. ich dochodu narodowego -- szacuje Richard Portes, jeden z czołowych konsultantów Komisji Europejskiej i prof. London School of Economics. Zyski, jakie odniosą z tego tytułu kraje stowarzyszone będą natomiast sięgały kilkudziesięciu procent ich dochodu narodowego. Mimo takichkalkulacji szybkie przeprowadzenie poszerzenia UE nie jest przesądzone, bowiem ci, którzy na tymstracą, odczują to bardzo mocno i będą gwałtowniesprzeciwiać się całej operacji.

Nie ma wątpliwości: krajom stowarzyszonym znacznie bardziej zależy na rozszerzeniu UE na wschód niż urzędnikom w Brukseli czy krajom obecnej "15". I nic w tym dziwnego, bowiem na poszerzeniu granic UE skorzystają znacznie bardziej jej nowi a nie wcześniejsi członkowie.

Kto zyska najwięcej

Na wschodzie przeciętne ważone stawki celne są dziś dwukrotnie wyższe (6, 5 proc. proc. ) niż w Unii Europejskiej (3 proc. ) i ich zniesienie będzie dotyczyło 2/ 3 handlu krajów stowarzyszonych, podczas gdy dla Unii wymiana towarowa z państwami aplikującymi do członkostwa nie stanowi więcej niż 6 proc. całości obrotów. Sytuacja jest nietypowa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1018

Spis treści
Zamów abonament