Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podwójna rola posła: współwinny i obrońca

11 marca 1997 | Prawo | JK

Kazimierz Pańtak przed Trybunałem Konstytucyjnym

Podwójna rola posła: współwinny i obrońca

To pan zwykle przed Trybunałem Konstytucyjnym reprezentuje Sejm, czyli broni przepisów, którym zarzucono niezgodność z konstytucją. Siedzi pan na lewo od stołu sędziowskiego, obok reprezentantów urzędów, w których powstały projekty zaskarżonych ustaw, czyli niejako współwinnych. To chyba niewdzięczna rola?

Kazimierz Pańtak: Jestem prawnikiem, więc oceniam tę rolę w innych kategoriach. postrzegam ją jako bardzo interesującą zawodowo, a ponadto bardzo odpowiadającą mojemu usposobieniu. Bronimy zaskarżonych przepisów wspólnie: czasem winę za nie ponosi strona rządowa, ale bywa też, że są to tzw. poselskie wrzutki do proponowanych przez rząd ustaw.

Czasem spełnia pan tę rolę w sposób dla "pozwanego" nietypowy, przyznając słuszność autorom wniosków do TK i oddając sprawę niejako walkowerem.

To się zdarza. Występowałem przed TK ponad trzydzieści razy i parokrotnie uznałem, że faktycznie stworzyliśmy przepis niezgodny z konstytucją. Ale mnie, jako posłowi, również zależy na ochronie konstytucji. Chodziło zwykle nie o samą zasadę, na jakiej opiera się przepis, lecz o drobiazg formalny, na który nikt przy uchwalaniu ustawy nie zwrócił uwagi. ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1018

Spis treści
Zamów abonament