Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwyczajny zbrodniarz

25 listopada 2016 | Rzecz o historii | Paweł Łepkowski
źródło: AFP

Skrajny antysemityzm Adolfa Hitlera narodził się w okresie, kiedy tuż po ukończeniu szkoły średniej zamieszkał w Wiedniu. On sam wspominał w „Mein Kampf", że jego światopogląd zaczął nabierać kształtów pod wpływem obserwacji wielokulturowości austriackiej stolicy.

Dla małomiasteczkowego chłopaka, który uczęszczał do szkoły średniej w Steyr, Wiedeń był pod każdym względem miastem pociągającym i szokującym zarazem. Wiele lat później wspominał w „Mein Kampf", że był prawdziwie przerażony „koszmarną wizją uwodzenia setek tysięcy dziewcząt przez odrażających żydowskich bękartów o krzywych nogach". Ten „upiorny Żyd" czaił się w każdym zaułku Wiednia. Odpowiadał zarówno za nędzę austriackich robotników, za lichwę bankową, drożyznę w sklepach, bezdomność, jak i za znienawidzony przez Hitlera modernizm w sztuce, pornografię i prostytucję, którą Hitler definiował jako współczesne niewolnictwo białych ludzi.

W „Mein Kampf" podkreślał, że dopiero w Wiedniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10608

Wydanie: 10608

Spis treści

Orły dystrybucji

Zamów abonament