Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Import usług ciągle budzi wiele wątpliwości

12 grudnia 2016 | Podatki | Paweł Satkiewicz

Dla prawidłowego rozpoznania obowiązku podatkowego w imporcie usług nie ma znaczenia termin wystawienia faktury przez zagranicznego kontrahenta. Istotna jest data wykonania świadczenia, a także moment uregulowania płatności za nie.

W ubiegłym tygodniu rozpoczęliśmy na łamach tygodnika „Podatki" cykl artykułów opisujących konsekwencje w VAT w zakresie importu usług. Pierwszy z artykułów przedstawił teoretyczne wprowadzenie do tematyki. W dzisiejszym artykule skupimy się na pojawiających się problemach praktycznych z rozliczeniem VAT od importu usług.

Opłaty publicznoprawne

Podatnicy często ponoszą koszty zagranicznych opłat publicznoprawnych (np. związanych z rejestracją w innym państwie swojego wyrobu). Czy uiszczenie przez polskiego podatnika VAT takiej zagranicznej opłaty stanowi dla niego import usług? Zależy to od podmiotu, na rzecz którego uiszczana jest opłata. Gdy jest to organ publiczny (np. urząd regulacyjny), nie będziemy mieli do czynienia z opłatą podlegającą VAT. W związku z tym import usług w Polsce nie wystąpi. W przypadku działania przez zagranicznego pośrednika – podatnika VAT, taka opłata będzie zazwyczaj podlegała opodatkowaniu VAT. Dla określenia, czy mamy do czynienia z importem usług konieczne jest oczywiście wskazanie miejsca świadczenia danych usług. W przypadku tego typu usług zastosowanie znajdzie zasada przewidziana w art. 28b ustawy o VAT, co oznacza, że miejscem świadczenia usługi jest kraj siedziby usługobiorcy, czyli Polska. Polski podatnik ma w takiej sytuacji obowiązek rozliczenia importu usług w deklaracji VAT.

Bilety lotnicze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10622

Wydanie: 10622

Spis treści
Zamów abonament