Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Płaca minimalna dla zleceniobiorców usiana pułapkami

15 grudnia 2016 | Praca i ZUS | Joanna Torbé

Obowiązek comiesięcznej wypłaty dla wykonawcy zlecenia nie obejmie nadwyżki ponad stawkę minimalną. To samo dotyczy jego pieniężnej formy. Zleceniobiorca może nic nie dostać, jeśli zlecający ma wobec niego taką samą lub wyższą wierzytelność, o ile nie stanowi to nadużycia.

Znowelizowana ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. (ustawa z 22 lipca 2016 r., DzU poz. 1265). Wprowadza ona stawkę minimalnej płacy za godzinę pracy dla osób świadczących usługi (art. 750 kodeksu cywilnego) oraz dla osób świadczących usługi na postawie umowy zlecenia (art. 734 k.c.). Wiele przyjętych rozwiązań nawiązuje w sposób oczywisty do przepisów prawa pracy, powodując konieczność zwiększonego nadzoru i kontroli nad zleceniobiorcami. To zaś nie podoba się ani świadczącym usługi, ani zleceniodawcom.

Tylko forma pieniężna

Od stycznia wynagrodzenie zleceniobiorcy może zostać wypłacone tylko w formie pieniężnej. Nie oznacza to jednak, że nie są tu możliwe systemy mieszane. Zgodnie z nowymi przepisami wypłata w formie pieniężnej obejmuje wynagrodzenie w wysokości wynikającej z minimalnej stawki godzinowej. Zatem obowiązek zachowania tej formy dotyczy stawki minimalnej (13 zł brutto w przyszłym roku). Jeżeli jest ona wyższa, nadwyżkę można rozliczyć w innej formie. Zleceniobiorca, który za godzinę świadczenia usług osiąga np. 16 zł brutto, może otrzymać część wynagrodzenia w formie niepieniężnej.

Parasolowe „zabezpieczenie"

W związku z wprowadzaniem płacy minimalnej, przedsiębiorcy myślą o tworzeniu wielopłaszczyznowych rozwiązań zabezpieczających ich przed roszczeniami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10625

Wydanie: 10625

Spis treści

Rzecz o polityce

Zamów abonament