Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieuważny związek straci prawo głosu

15 grudnia 2016 | Praca i ZUS | Maciej Andrzejewski
źródło: Rzeczpospolita

Związek zawodowy, jak każdy podmiot w obrocie prawnym, musi pilnować terminów. Ich niedotrzymanie ma negatywne konsekwencje. Spóźnienie może przede wszystkim odebrać organizacji prawo do zajęcia stanowiska w danej sprawie, ale bywa też, że zwalnia pracodawcę z obowiązku współdziałania ze związkiem.

Terminy występują w większości ustaw, które regulują prawa i obowiązki organizacji związkowych. Najwięcej zawiera ich kodeks pracy i ustawa o związkach zawodowych, ale wiele określa też np. ustawa o zwolnieniach grupowych czy ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Przepisy nie są spójne co do długości poszczególnych terminów. Najkrótszy wynosi 3 dni i dotyczy zajęcia przez związek zawodowy stanowiska w sprawie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Najdłuższe terminy są liczone w miesiącach, np. kwartalny obowiązek organizacji związkowej do przedstawienia informacji o liczbie członków.

Od 3 dni do 3 miesięcy

Wydaje się, że ustawodawca dostosował długość poszczególnych terminów do specyfiki zdarzeń prawnych, których one dotyczą. Można pokusić się o wskazanie ogólnej zasady, że w przypadku indywidualnych spraw pracowniczych terminy na ogół liczone są w dniach, w przypadku zbiorowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10625

Wydanie: 10625

Spis treści

Rzecz o polityce

Zamów abonament