Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy upadły nie może być stroną postępowania

13 stycznia 2017 | Prawo w biznesie | Jarosław Hein

Postępowania dotyczące masy upadłości mogą być wszczęte i prowadzone wyłącznie przez syndyka lub przeciwko niemu, a syndyk takie postępowania prowadzi na rzecz upadłego, lecz w imieniu własnym. Upadły zachowuje legitymację jedynie w sprawach, które nie dotyczą masy upadłości.

Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 14 października 2016 r., I CSK 714/15.

Powód prowadził działalność gospodarczą, w ramach której zawarł z poprzednikiem prawnym pozwanego Banku S.A. umowy kredytu na łączną kwotę ponad 21 mln zł. Wszystkie kredyty miały być wykorzystane na sfinansowanie wydatków związanych z działalnością gospodarczą. Zostały zabezpieczone umową przewłaszczenia rzeczy oznaczonych co do tożsamości. Po roku umowy kredytowe zostały przez bank wypowiedziane, powód został wezwany do wydania rzeczy przewłaszczonych, a następnie kredytodawca złożył wniosek o ogłoszenie upadłości powoda. Sąd rejonowy ogłosił upadłość obejmującą likwidację majątku upadłego.

Powód wezwał pozwanego do zapłaty ponad 39 mln zł tytułem odszkodowania za szkodę majątkową wyrządzoną mu jako osobie fizycznej, spowodowaną bezprawnym zajęciem kwoty dotacji, wypowiedzeniem umów kredytowych, wszczęciem egzekucji, złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości oraz ujawnieniem szeregu podmiotom informacji o wypowiedzeniu kredytów i wysokości zadłużenia. Do żądania tego pozwany się nie odniósł uznając, iż ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego skutkuje utratą uprawnienia powoda do zarządzania i reprezentowania upadłego przedsiębiorstwa.

Sądy I i II instancji zgodziły się, iż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10648

Wydanie: 10648

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament