Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bonifikata od ceny sprzedaży zabytku

24 lutego 2017 | Prawo w biznesie | Anna Główka

Sprzedaż przez gminę nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków przy zastosowaniu bonifikaty poniżej 50 proc. bez zgody rady gminy jest dotknięta sankcją bezskuteczności zawieszonej. Nabywca może wyznaczyć gminie odpowiedni termin do potwierdzenia przez radę gminy tej czynności w zakresie zastosowanej ceny sprzedaży, a dopiero w razie braku jej potwierdzenia umowa w tej części stanie się nieważna.

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 6 lipca 2016 r., IV CSK 685/15.

Powódka domagała się zasądzenia od pozwanej gminy zwrotu nienależnie zapłaconej części ceny sprzedaży nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków w związku z wadliwym określeniem przez gminę bonifikaty od tej ceny. W odpowiedzi na pozew gmina powołała się na uprawnienie do zmniejszenia określonej ustawowo 50 proc. bonifikaty, wynikającej z mającej charakter prawa miejscowego uchwały rady miejskiej, którą ustalono, że określoną przez rzeczoznawcę cenę nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków obniża się o 10 proc..

Sąd okręgowy zasądził na rzecz powódki część żądanej przez nią kwoty. Ustalił, że sprzedaż nieruchomości nastąpiła w wyniku publicznego ustnego przetargu nieograniczonego. Posadowiony na tej nieruchomości budynek był wpisany do rejestru zabytków. W zarządzeniu prezydenta miasta o ogłoszeniu przetargu została udzielona bonifikata w wysokości 10 proc. od ceny budynku. Sąd stwierdził, że art. 68 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami (u.g.n.) dawał gminie prawo do ustalenia bonifikaty od ceny sprzedaży nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków poniżej 50 proc., gdyż legitymuje się stosowną uchwałą rady miasta. Natomiast zakwestionował sposób obliczenia zastosowanej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10684

Wydanie: 10684

Spis treści
Zamów abonament