Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy wolno odliczyć kary umowne

22 marca 2017 | Ekspert księgowego | Michał Kubik

Jeżeli sankcyjna opłata nie jest wynikiem zaniedbań przedsiębiorcy i ma związek z jego przychodami bądź zabezpiecza ich źródło, to fiskus nie powinien zakwestionować jej ujęcia w rachunku podatkowym.

W toku działalności gospodarczej mogą wystąpić przypadki, gdy podatnik zostaje obciążony różnego rodzaju karami czy opłatami o charakterze sankcyjnym. Warto wiedzieć, które z nich i w jakich okolicznościach będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodu.

Co do zasady, do kosztów podatkowych nie zalicza się kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług. Wynika to z art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy CIT. Kary z tych tytułów są zatem wprost wyłączone z kosztów. Niestety, nie oznacza to, że automatycznie wszystkie inne kary i odszkodowania będą mogły zostać zaliczone do podatkowych kosztów.

Związek z przychodem jest konieczny...

Podstawowym warunkiem uznania kary czy odszkodowania za koszt...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10706

Wydanie: 10706

Spis treści
Zamów abonament