Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec resetu z Mińskiem

03 kwietnia 2017 | Świat | Rusłan Szoszyn
W ostatnich tygodniach ofiarami represji na Białorusi padło ponad 1000 osób. Na zdjęciu protest w Mińsku, 25 marca 2017 r.
autor zdjęcia: Sergei Gapon
źródło: AFP
W ostatnich tygodniach ofiarami represji na Białorusi padło ponad 1000 osób. Na zdjęciu protest w Mińsku, 25 marca 2017 r.

Opozycjoniści wciąż w aresztach KGB, a Łukaszenko świętuje rocznicę „zjednoczenia z Rosją".

Fala represji na Białorusi nasila się. Opozycjonistom postawiono zarzuty kryminalne, rozbito biura niezależnej telewizji Biełsat, rozpoczęto proces likwidacji polskich szkół. Tymczasem rządzący od prawie ćwierćwiecza prezydent świętuje „Dzień zjednoczenia narodów Białorusi i Rosji" i przygotowuje się do spotkania z Władimirem Putinem. Wszystko wskazuje na to, że władzom w Mińsku już nie zależy na ociepleniu relacji z Zachodem, w tym również z Polską.

Powrót do sankcji

W aresztach KGB wciąż znajduje się ponad 20 opozycjonistów, historyków i działaczy społecznych. Dziesięciu z nich już postawiono zarzuty kryminalne i oskarżono o „szkolenie osób do masowych zamieszek". Według białoruskiego prawa grożą im nawet trzy lata więzienia. – To absurdalne zarzuty, ponieważ oskarżeni są o przygotowywanie masowych zamieszek, których nie było. Wiemy, że KGB nie ma na razie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10716

Wydanie: 10716

Spis treści
Zamów abonament