Inteligentny dom nie może być więzieniem
Najnowsze technologie pomagają w życiu, ale ich nadmiar może budzić obawy o prywatność – uważają eksperci.
Komfort i bezpieczeństwo ludzi oraz ochrona środowiska – to, zdaniem Rafała Twarowskiego, członka zarządu GTC i dyrektora zarządzającego Centrum Handlowego Wilanów, czynniki, które wymuszają na deweloperach zastosowanie inteligentnych technologii w budynkach.
Życie jak w „Big Brotherze"
– To, że zużywamy jak najmniej prądu i umieszczamy na dachu budynku panele słoneczne, powoduje, że oszczędzamy środowisko. Fakt, że zamiast otwierać okno – włączamy klimatyzację, a drzwi otwieramy i zamykamy za pomocą telefonu, wynika z wygody. Z bezpieczeństwem wiążą się natomiast systemy oddymiania, alarmy przeciwpożarowe i antywłamaniowe oraz kody dostępu. Tego rodzaju inteligentna technologia się rozwija, ale nie różni się aż tak bardzo od rozwiązań sprzed lat, choć w jednym z moich pierwszych projektów instalacje elektryczne, również te inteligentne, stanowiły ok. 10 proc. wartości całej inwestycji. Dzisiaj te instalacje, połączone z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta