Bój z hakerami szansą dla Polski
Walkę z cyberprzestępcami zwykło się postrzegać w kategorii kosztów. Przykład Izraela pokazuje, że można ją przekuć w silny sektor gospodarki.
katarzyna kucharczyk
Już 120 mld dolarów wynosi wartość globalnego rynku cyberbezpieczeństwa. Do 2021 r. się podwoi. Z kolei straty sektora publicznego i prywatnego wynikające z działań hakerów szacuje się na 1 proc. światowego PKB – wynika z raportu Instytutu Kościuszki. Jego autorzy uważają, że Polska ma szansę stać się znaczącym graczem na światowej arenie cyberbezpieczeństwa, idąc śladem USA, Izraela czy Wielkiej Brytanii.
Polacy błyszczą w IT
To mrzonki czy realny potencjał? Okazuje się, że nasz kraj ma kilka asów w rękawie. Kluczowym jest kadra. Polscy programiści plasują się na trzecim miejscu po Chinach oraz Rosji – podaje HackerRank. W kategorii języka Java są natomiast liderem.
– Polska nieraz już udowodniła, że ma wielu utalentowanych informatyków, także w obszarze bezpieczeństwa. Wielu z nich dzisiaj pracuje w globalnych korporacjach, takich jak Google, Microsoft czy Mozilla – podkreśla Adam Haertle, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa. Jego zdaniem kluczem do rozwoju sektora cyberbezpieczeństwa jest przede wszystkim edukacja. W Polsce powstało trochę kierunków podyplomowych, ale ciągle brakuje nie tylko studiów licencjackich i magisterskich skupionych na tematyce cyberbezpieczeństwa, ale nawet szkół średnich, gdzie pasjonaci mogliby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta