Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potrzeba większej transparentności i zaufania w zamówieniach

25 lipca 2017 | Administracja | Szymon Cydzik

Nigdzie w przepisach nie ma definicji konfliktu interesów. Wykonawca ma go deklarować w jednolitym europejskim dokumencie zamówienia. Ale sam nie wie co deklaruje – mówi Grzegorz Makowski z Fundacji im. Stefana Batorego.

Jakie są największe problemy w prawie zamówień publicznych?

Jestem socjologiem. Zamówienia publiczne – instytucję i przepisy, które ją regulują obserwuję więc jako pewien fenomen społeczny. Ustawodawstwo w tej kwestii jest bardzo skomplikowane. Zarówno przez wzgląd na treść przepisów, jak na liczbę zmian, którym prawo zamówień publicznych nieustannie podlega. Właściwie nie ma roku, żeby te przepisy nie były nowelizowane.

Zadziwia mnie też nieprzenikliwość środowiska uczestników rynku zamówień publicznych – wykonawców, zamawiających, tych którzy ich obsługują – prawników i ekspertów wszelkiej maści. Częstokroć można od nich usłyszeć jak złe prawo zamówień publicznych mamy, ale z drugiej strony mam wrażenie, że ci którzy są w tym rynku cierpią na swego rodzaju syndrom sztokholmski. Robią wiele, żeby dalej to prawo komplikować i bronić status quo.

Przepisy prawa zamówień publicznych są też niespójne, a kolejne zmiany ich nie poprawiają, zwłaszcza w aspekcie, w którym ja się specjalizuję, czyli zapobiegania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10809

Wydanie: 10809

Spis treści
Zamów abonament