Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potrzeba większej transparentności i zaufania w zamówieniach

25 lipca 2017 | Administracja
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Rzeczpospolita

Potrzebujemy więcej standardów i zaufania do rynku. Przeciętnie ponad 90 proc. zamówień to przetargi nieograniczone, a w połowie z nich jest tylko jeden oferent – mówi Grzegorz Makowski z Fundacji im. Stefana Batorego.

Dokończenie z >I1

Mam wrażenie, że przez takie skrajne sformalizowanie dwóch podstawowych trybów, zamawiający szukają wszelkich okazji by korzystać z innych trybów, albo wcale nie stosować prawa zamówień publicznych, z powodu np.: nieprzekroczenia progów.

Ciekawsza jest kwestia progów unijnych. Niedługo opublikujemy analizę opartą na Barometrze, która pokazuje, jak polscy zamawiający robią wszystko, byleby tylko nie wskoczyć w próg unijny – dzielą zamówienia, zaniżają ich wartość, itd. Analiza pokazuje też, że zjawisko to jest związane z lukami w obowiązujących przepisach, np. z brakiem wskazówek jak szacować wartość zamówienia. Jest też ogromne pole do dzielenia zamówień na części, przedstawiania zamówień uzupełniających, upychania części do zamówień z wolnej ręki, itd. Mimo, że ustawa obrasta coraz to kolejnymi kazuistycznymi przepisami, wymogami antykorupcyjnymi, to nie poprawia to kontroli nad rynkiem.

W Polsce progi stosowania ustawy Prawa zamówień publicznych, to 30 tys. euro, a mediana Unii Europejskiej, to 15 tys. euro Czy nie należałoby ich obniżyć?

Wydaje mi się, że obecnie mamy optymalny poziom. Kiedyś progi były na poziomie 14, a wcześniej nawet 6 tys. euro. Dochodziło wtedy często do paranoi, że na „kilka krzeseł" organizowało się przetarg...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10809

Wydanie: 10809

Spis treści
Zamów abonament