Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyższej odprawy emerytalnej nie można się zrzec

03 sierpnia 2017 | Praca i ZUS | Rafał Krawczyk

Nawet jeśli pracownik podpisze porozumienie, w którym zrzeknie się odprawy emerytalnej z układu zbiorowego, może je podważyć wiele lat później, w dacie zaktualizowania się prawa do tego świadczenia.

- Chcemy zaoferować pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku kierowniczym wyższe wynagrodzenie w zamian za podpisanie porozumienia o wyłączeniu jego prawa do sześciokrotnie wyższej niż wynikająca z k.p. odprawy emerytalnej przysługującej na podstawie układu zbiorowego. Czy w razie sporu takie porozumienie sąd uzna za legalne? – pyta czytelnik.

Nie. Wyższa odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi z mocy zakładowego przepisu prawa pracy, jakim jest układ zbiorowy pracy. Zawarcie porozumienia, w którym takie uprawnienie zostaje wyłączone, stanowi de facto zrzeczenie się prawa do doprawy emerytalnej.

W orzecznictwie Sądu Najwyższego za ugruntowane można uznać poglądy, iż pracownik nie może zrzec się prawa do odprawy emerytalnej. Taki, zasługujący na aprobatę, pogląd SN wyraził w wyrokach z 17 lutego 2005 r. (II PK 235/04) oraz z 14...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10817

Wydanie: 10817

Spis treści
Zamów abonament