Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konsorcjom firm i jednostek naukowych łatwiej będzie zdobyć dotacje unijne

30 sierpnia 2017 | Dobra Firma | Michał Kołtuniak

Brak konieczności wykazania innowacyjności w skali świata oraz jej przełomowego charakteru dla danej branży lub sektora to najważniejsze zmiany wprowadzone w opisie elementów decydujących o przyznaniu dofinansowania z działania „Projekty aplikacyjne" programu „Inteligentny rozwój".

Michał Kołtuniak

Znaczna część środków unijnych, jaka trafia do przedsiębiorców, ma swój jasno określony cel. Jest nim prowadzenie badań przemysłowych, prac rozwojowych, czyli tych procesów, które mogą prowadzić do stworzenia nowych towarów, usług, technologii lub przyczynić się do unowocześnienia, zmodernizowania wyrobów i procesów już znanych. Dzięki temu ma się zwiększać innowacyjność polskich firm i wzrastać ich konkurencyjność.

Działanie 4.1.4 „Projekty aplikacyjne", które składa się na program „Inteligentny rozwój" nie jest pod tym względem wyjątkowe. Także ono opiera się na udzielaniu bezzwrotnych dotacji na realizację projektów badawczo-rozwojowych. Tym, co stanowi o jego specyfice, jest tylko to, że wnioski o dofinansowanie mogą tu składać wyłącznie konsorcja złożone z przedsiębiorców i jednostek naukowo-badawczych. Oprócz podstawowego celu: prowadzenie badań, wdrażanie nowych pomysłów, rozwijanie konkurencyjności, ma także wspomóc rozwój współpracy na linii biznes – sektor badawczy. Ani jedna grupa, ani druga, działając samodzielnie, nie sięgnie bowiem po pieniądze przypisane do tego działania. Muszą zewrzeć szyki i tylko współpraca daje im szansę na sukces.

Jednak o tym ostatnim decyduje jeszcze wiele innych czynników. Są one ukryte w kryteriach formalnych i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10839

Wydanie: 10839

Spis treści
Zamów abonament