Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Saski zaszumi w jidysz

30 sierpnia 2017 | Życie Mazowsza | Jacek Cieślak
Do obchodów jubileuszu trio Kroke zaprosiło Annę Marię Jopek.
autor zdjęcia: Zuza Krajewska
źródło: Warszawa Singera
Do obchodów jubileuszu trio Kroke zaprosiło Annę Marię Jopek.
Będzie można zobaczyć dyptyk Mai Kleczewskiej „Dybuk – Malowany ptak”.
autor zdjęcia: Magda Hueckel
źródło: Warszawa Singera
Będzie można zobaczyć dyptyk Mai Kleczewskiej „Dybuk – Malowany ptak”.
Duet Sasha Lurje i Daniel Kahn.
źródło: Warszawa Singera
Duet Sasha Lurje i Daniel Kahn.

Światowej sławy żydowscy muzycy i odkrywcza inscenizacja „Czekając na Godota" złożą się m.in. na XIV Festiwal Warszawa Singera.

– Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa również dlatego, że nazywamy ją „festiwalem przyjaciół", którzy przyjadą do nas z Polski i zagranicy – powiedziała nam Gołda Tencer, dyrektorka festiwalu. – Wyjątkowa sytuacja wiąże się także z tym, że po raz pierwszy Warszawa Singera odbędzie się w czasie, gdy Teatr Żydowski nie dysponuje stałą sceną. Do jego wyburzonej dawnej pierzei przylegać będzie jednak Letnia Scena, którą postawimy na czas imprezy. Niezwykle ważne będzie to, co zrobimy w parku Saskim, gdzie przed wojną nie wpuszczano Żydów w chałatach. Teraz aktorzy będą mówić tam po polsku i w jidysz, a parkowe drzewa zaszumią w obu tych językach. Dodajmy, że festiwal rozpoczęliśmy w Leoncinie, gdzie Singer się urodził, a kontynuowaliśmy w Biłgoraju, gdzie potem mieszkał. Warszawa jest naszym trzecim przystankiem.

Muzyczna modlitwa

Festiwal tradycyjnie zainauguruje koncert w synagodze im. Nożyków, podczas którego usłyszymy najznakomitszych przedstawicieli muzyki klezmerskiej i kantoralnej. W tym roku muzycy wystąpią z projektem „Ahava Raba – pokój, miłość, muzyka", emocjonalną interpretacją modlitwy i błogosławieństwa recytowanego przez wyznawców judaizmu podczas Szacharit, porannych żydowskich obrzędów religijnych. Usłyszymy światowej sławy artystów: Yaakova Lemmera, Patricka Farrella, Merlina Shepherda, Guya...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10839

Wydanie: 10839

Spis treści
Zamów abonament