Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pensja zasadnicza może być niższa niż minimalna

14 września 2017 | Praca i ZUS | Błażej Mądrzycki Sebastian Koczur

NALEŻNOŚCI | Pojęcie wynagrodzenia minimalnego nie jest tożsame z wynagrodzeniem zasadniczym. Ponadto sama pensja zasadnicza nie musi odpowiadać stawce minimalnej. Składa się na nią suma wszystkich elementów płacy. dr Błażej Mądrzycki dr Sebastian Koczur

Punktem wyjścia dla rozważań dotyczących wynagrodzenia minimalnego jest art. 65 ust. 4 Konstytucji. Stanowi on, że minimalną wysokość wynagrodzenia za pracę lub sposób ustalania tej wysokości określa ustawa. W stawkach nominalnych wysokość minimalnej płacy określa ustawa z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. W art. 6 ust. 1 stanowi ona, że wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższe od stawki minimalnego wynagrodzenia ustalonego zgodnie z ustawą.

Brak definicji

Powyższe określenie minimalnego wynagrodzenia za pracę nie koresponduje jednak w żadnej mierze z powszechnie używanym określeniem wynagrodzenie zasadnicze. W społecznym przekonaniu często panuje odczucie, że to właśnie wynagrodzenie zasadnicze powinno odpowiadać minimalnemu wynagrodzeniu za pracę. Tymczasem wynagrodzenie za pracę jest strukturą wewnętrznie złożoną, w której płaca zasadnicza stanowi jedynie część składową zarobku pracownika. Z tych powodów nie zawsze jest tak, że wynagrodzenie zasadnie odpowiada powszechnie obowiązującej stawce minimalnej.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, iż same przepisy prawa pracy w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10852

Wydanie: 10852

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament