Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jesienią odkrywamy wielkich artystów

14 września 2017 | Moje pieniądze
Od 65 tys. zł rozpocznie się licytacja obrazu Artura Nachta
źródło: Sopocki Dom Aukcyjny
Od 65 tys. zł rozpocznie się licytacja obrazu Artura Nachta
Dzieła Meli Muter oferowane są na światowych aukcjach
źródło: Jankilevitsch Collection
Dzieła Meli Muter oferowane są na światowych aukcjach
Mela Muter była wysoko cenioną portrecistką
źródło: Jankilevitsch Collection
Mela Muter była wysoko cenioną portrecistką

Moja kolekcja | Mela Muter, artyści z Ecole de Paris, Jan Lambert Rucki i inni klasycy z prywatnych zbiorów do obejrzenia na wystawach Janusz Miliszkiewicz

Od 16 września można oglądać wystawę dzieł Meli Muter (1876 – 1967), zorganizowaną z okazji 50. rocznicy śmierci malarki. Obrazy pochodzą z Jankilevitsch Collection. To prywatny zbiór, w którym znajduje się również bogaty zestaw prac np. Tadeusza Makowskiego oraz sztuka nowoczesna.

Na wystawie zaprezentowano 17 wybitnych dzieł (niektóre malowane dwustronnie). Są to głównie portrety, ale również dwie martwe natury oraz trzy pejzaże. Znakomita część została kupiona na światowych aukcjach.

To już trzecia – w tym miejscu – wystawa fragmentu zbiorów Grzegorza Jankilewitscha (opracowywany jest właśnie katalog kolekcji). Wcześniej prezentowano dzieła sztuki nowoczesnej, olejne prace m.in. Wilhelma Sasnala, Piotra Uklańskiego, Wojciecha Fangora.

Muzeum w Konstancinie

Wystawa została zorganizowana na 42. piętrze w budynku Cosmopolitan (ul. Twarda 4) w Warszawie. Szkoda, że nie jest dostępna wprost z ulicy. Byłaby to skuteczniejsza propaganda mało znanego dorobku malarki i prywatnego kolekcjonerstwa. Obrazy można oglądać do 10 października, w środy i soboty w godzinach od 14 do 19.

Mela Muter miała wyjątkowo bogate i burzliwe życie. Urodziła się w Warszawie. Uczyła się w Szkole Rysunku i Malarstwa dla Kobiet Miłosza Kotarbińskiego, ale uważała się za samouka. Do Paryża wyjechała w 1901 r. Należała do Ecole de Paris, grupy skupiającej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10852

Wydanie: 10852

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament