Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potrzeba czy opresja

25 października 2017 | Sądy i Prokuratura | Jacek Tylewicz

Themis | Kara finansowa dla sędziów Jacek Tylewicz

Prawo dyscyplinarne to zespół przepisów normujących kwestie odpowiedzialności za czyny naruszające obowiązki służbowe i rodzaje kar za nie oraz zasady i tryb postępowania po stwierdzeniu naruszenia obowiązków służbowych. Ustawodawca uznał, że poza powszechną odpowiedzialnością karną część osób pełniących istotne funkcje społeczne winna być objęta odpowiedzialnością dyscyplinarną.

W Polsce podlegają jej dwie kategorie osób.

Pierwsza to funkcjonariusze państwa: żołnierze, funkcjonariusze policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Więziennej. Organem dyscyplinarnym tej grupy jest przełożony dyscyplinarny, który jednoosobowo wymierza kary dyscyplinarne. Od orzeczenia pierwszoinstancyjnego służy odwołanie do przełożonego dyscyplinarnego. Ta konstrukcja nosi cechy inkwizycyjne i pozbawiona jest kontroli sądowej.

Inny jest model postępowań dyscyplinarnych prokuratorów, adwokatów, radców prawnych, notariuszy i lekarzy. W skrócie: podlegają oni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10887

Wydanie: 10887

Spis treści
Zamów abonament