Startupy mieszają w finansach
Sektor bankowo-ubezpieczeniowy znalazł się w momencie przełomu. A wszystko za sprawą tzw. fintechów. W I półroczu br. zainwestowano w nie w Europie 2,9 mld dol., a mimo to trzy czwarte instytucji finansowych podchodzi do nich z rezerwą.
michał Duszczyk
Jak wynika z najnowszego raportu KPMG „Forging the Future: How financial institutions are embracing fintech to evolve and grow", fintechy (startupy wdrażające innowacyjne technologie w bankowości czy ubezpieczeniach) są głównym źródłem aktualnych dynamicznych zmian w sektorze usług finansowych. Stąd też powszechne przekonanie, że mogą one stać się zagrożeniem dla tradycyjnych graczy tego segmentu rynku. Ale – jak przekonują eksperci – fintechy oraz banki i ubezpieczyciele nie powinni traktować siebie jako rywali. Potencjał współpracy jest bowiem ogromny.
Fintechy na celowniku
Dziś instytucje finansowe przyjmują trzy strategie odnośnie do cyfrowych innowacji.
– Pierwsza z nich to strategia „cyfrowego agresora", polegająca na szukaniu innowacyjnych rozwiązań do ekspansji biznesowej oraz szybkiej adaptacji do dynamicznie zmieniającego się rynku. Drugą, przeciwstawną strategią jest „obrona" obecnego modelu biznesowego i operacyjnego, przychodów przed cyfrowymi zagrożeniami. Trzecia opcja – tzw. naśladowca – polega na obserwowaniu rynku i adaptacji tych cyfrowych rozwiązań, które już się sprawdziły w innych instytucjach finansowych – wylicza Jerzy Kalinowski, partner oraz szef grupy doradczej w sektorze nowych technologii w KPMG.
Niezależnie od obranej strategii banki bacznie przyglądają się fintechom. I słusznie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta