Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bolesne przebudzenie ze snu o zjednoczonej Europie

25 października 2017 | Rzecz o polityce | Jędrzej Bielecki
W siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli codziennie w południe jest organizowany briefing dla dziennikarzy. Nawet jeśli nic się nie dzieje. Bo unijny show musi trwać.
źródło: Shutterstock
W siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli codziennie w południe jest organizowany briefing dla dziennikarzy. Nawet jeśli nic się nie dzieje. Bo unijny show musi trwać.

Unia przetrwa, bo taki jest interes wielkiego biznesu. Ale entuzjazm do integracji zniknął.

Euroskleroza ogarnia Unię. Ambitne projekty są odkładane w Brukseli na półkę, chodzi tylko o uratowanie z integracji tego, co się da. Ale dla Polski ten scenariusz ma zasadniczy walor: gwarantuje, że pod rządami PiS nasz kraj nie znajdzie się na marginesie Wspólnoty.

W unijnej centrali co prawda usłyszeć tak pesymistyczną diagnozę nie jest łatwo. 25 tysięcy urzędników Komisji Europejskiej żyje przecież z produkcji nowych projektów, podobnie jak opisujący ich działania brukselscy korespondenci. Z unijnej centrali nadal płynie więc fala spektakularnych haseł: „Europa dwóch prędkości", „minister finansów strefy euro", „europejska armia", „europejska polityka społeczna". To co prawda pomysły, o których mówiło się już 10, a czasem nawet 20 czy 30 lat temu. Ale tylko w oczach niewielu odbiera im to świeżość: w dobie internetu pamięć czytelników trwa kilka godzin, może kilka dni.

Włosi zostali na lodzie

W prywatnych rozmowach w otoczeniu przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera czy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska można już jednak wyczuć zupełnie inny ton. Tu miarą sukcesu jest to, że Unia w ogóle nadal istnieje, że nie zmiótł jej kryzys finansowy, fala uchodźców, tsunami populizmu.

Bruksela gra więc teraz na uspokojenie nastrojów, dmucha na zimne. Mnoży...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10887

Wydanie: 10887

Spis treści
Zamów abonament