Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rysy na obrazie

25 października 2017 | Ekonomia

Nasze zasadnicze ostrzeżenie formułujemy następująco: wzrost ma wybitnie inflacyjny charakter, co przekłada się na zachwianie równowag makroekonomicznych.

Mirosław Gronicki, Jerzy Hausner

Dostępne prognozy pozwalają podtrzymać opinię o dobrej koniunkturze w polskiej gospodarce. Z tym jednak, że w horyzoncie prognozy krótkoterminowej opracowanej przy naszym udziale przewidujemy na przełomie lat 2018/2019 lekkie obniżenie dynamiki wzrostu gospodarczego. Trzeba je przypisać czynnikom wewnętrznym.

Trwające od ponad roku ożywienie koniunktury w gospodarce światowej, w tym w szczególności w Europie, oraz dobre prognozy pozwalają optymistycznie spojrzeć na nasze perspektywy eksportowe.

Podobnie jak w Polsce, także w innych gospodarkach OECD stopa bezrobocia obniżyła się do historycznie bardzo niskich poziomów i rośnie prawdopodobieństwo przyspieszenia tempa wzrostu płac i inflacji. Dobra koniunktura w strefie euro i utrzymujący się silny wzrost popytu krajowego każą oczekiwać dalszego utrzymania się stosunkowo wysokiego wzrostu w gospodarkach naszego regionu. Ważne staje się dla tych gospodarek pytanie, na ile, przy nasilającej się barierze podaży pracy, przyspieszenie tempa wzrostu płac wywoła wzrost jednostkowych kosztów pracy.

Czynnikiem, który negatywnie wpływa na tempo wzrostu w gospodarce światowej, jest duże zadłużenie publiczne w wielu krajach. Tempo wzrostu, mimo ożywienia, jest jeszcze w wielu państwach na tyle niskie, że nie pozwala na zmniejszenie relacji długu do PKB, a to z kolei ogranicza możliwości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10887

Wydanie: 10887

Spis treści
Zamów abonament