Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Roszczenia za naruszenie publicznego prawa ochrony konkurencji

06 grudnia 2017 | Sądy i Prokuratura | Arkadiusz Turczyn

Ustawą z 21 kwietnia 2017 r. o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji (DzU z 2017 r., poz. 1132) ustawodawca określił zasady odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną naruszeniem prawa konkurencji oraz zasady dochodzenia roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej naruszeniem prawa konkurencji w postępowaniu cywilnym (art. 1). Ustawa implementuje dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/104/UE z 26 listopada 2014 r. w sprawie niektórych przepisów regulujących dochodzenie roszczeń odszkodowawczych za naruszenie prawa konkurencji państw członkowskich i Unii Europejskiej (DzUrz. UE seria L nr 349 z 5 grudnia 2014 r., s. 1–19), której podstawowym założeniem jest skuteczne egzekwowanie reguł konkurencji na drodze prywatnoprawnej w związku z naruszeniami prawa konkurencji (w szczególności pkt 3 i 5 preambuły tej dyrektywy).

Polski akt prawny wszedł w życie 27 czerwca 2017 r., ponadto stosowanie norm prawnych w nim uregulowanych zostało częściowo odłożone w czasie (przepisy przejściowe art. 36–38 ustawy), dlatego na orzecznictwo sądowe dotyczące tych przepisów będziemy musieli poczekać. W dotychczasowym orzecznictwie można jednak znaleźć wskazówki, jak dochodzić tych roszczeń na drodze prywatnoprawnej.

Początkowo istotne rozbieżności wywoływała nawet sama dopuszczalność stosowania przez sądy powszechne przepisów ustaw regulujących...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10921

Wydanie: 10921

Spis treści
Zamów abonament