Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski przedsiębiorca zapłaci podatek od dochodów Facebooka

11 grudnia 2017 | Podatki | Lidia Rubińska Lidia Rubińska Krzysztof Wiesław Żukowski

Krajowa firma, która kupi usługę reklamową od kontrahenta niemającego siedziby w Polsce, musi uiścić na rzecz polskiego fiskusa zryczałtowany podatek od wynagrodzenia za nabyte świadczenie.

Od stycznia 2017 r. zaostrzono przepisy o PIT i o CIT przez zmianę definicji źródeł położenia przychodów. Zmiana dotyczy art. 3 ust. 2b pkt 7 ustawy o PIT oraz art. 3 ust. 3 pkt 5 ustawy o CIT. Ustawodawca zmienił w ten sposób na niekorzyść polskich firm zasady opodatkowania transakcji dokonywanych z przedsiębiorcą zagranicznym.

Gdzie są uzyskiwane przychody

Zmiana definicji źródła położenia przychodów spowodowała, że polscy przedsiębiorcy korzystający z usług zagranicznych kontrahentów wykonujących usługi reklamowe, doradcze, księgowe i inne niematerialne świadczenia muszą zapłacić podatek dochodowy u źródła w polskim urzędzie skarbowym. W myśl art. 3 ust. 3 pkt 5 ustawy o CIT (art. 3 ust. 2b pkt 7 ustawy o PIT) za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez firmy, które nie mają w Polsce siedziby lub zarządu uważa się w szczególności dochody (przychody) z tytułu należności regulowanych, w tym stawianych do dyspozycji, wypłacanych lub potrącanych, przez osoby fizyczne, osoby prawne albo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, mające miejsce zamieszkania siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, niezależnie od miejsca zawarcia umowy i wykonania świadczenia. Według przepisu mimo, że świadczenie nie zostało wykonane w Polsce, to zagraniczny kontrahent osiągnął dochód w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10925

Wydanie: 10925

Spis treści
Zamów abonament