Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wartość zabytku w kulturze miejsca

11 grudnia 2017 | Nieruchomości | Olgierd Roman Dziekoński

Tylko 3 proc. z nas chciałoby mieszkać w zabytkowej kamienicy w ścisłym centrum. Za to aż prawie 80 proc. wybrałoby dom jednorodzinny z ogrodem lub szeregowiec na skraju miasta.

Według badań CBOS z 2014 roku aż 91,1 proc. z nas zwraca uwagę na wygląd okolicy. Cenimy też zabytkową zabudowę – 95,6 proc. badanych, a nie lubi jej tylko 1,2 proc. Zabytki są więc dla nas wartością. Przynajmniej tak deklarujemy. Może dlatego, że tworzą część naszego otoczenia, są przejawem kultury miejsca, wartością otoczenia, w którym żyjemy. Pozwalają się odnieść do miejscowości jako naszego miejsca, swoistej naszej własności.

Możemy przez to być częścią kultury i tradycji miejscowości. Stanowić wspólnotę tego miejsca. Jednak niekoniecznie chcemy uczestniczyć w budowaniu i utrzymaniu jego kultury materialnej, mimo że mamy ustawę o rewitalizacji i samorządowe programy rewitalizacyjne. Bo od rewitalizacji raczej oczekujemy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10925

Wydanie: 10925

Spis treści
Zamów abonament