Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niższe koszty płac przy zatrudnianiu młodych osób

28 grudnia 2017 | Praca i ZUS | Marcin Nagórek

Rozważając zatrudnienie osoby, która nie ukończyła 30 lat, warto sięgnąć po formę praktyk absolwenckich albo wsparcie z urzędu pracy. Oba rozwiązania pozwolą pracodawcy zaoszczędzić na składkach ZUS.

- Od nowego roku nasza spółka zamierza zatrudnić kilku, a nawet kilkunastu pracowników zaraz po studiach bez doświadczenia. Chcemy przy tym uniknąć składek ZUS i podpisać umowy o praktyki absolwenckie płatne. Czy to będzie dobre rozwiązanie? Czy może ewentualnie z ZUS możemy się ubiegać o jakieś refundacje? – pyta czytelnik.

Przedsiębiorca ma możliwość skorzystania nie tylko z opcji praktyk, ale i z innych preferencji w zakresie obciążeń składkowych przy zatrudnianiu młodych stażem pracowników. Każda z form pomocy ma pewne ograniczenia. Mimo to zasadne wydaje się rozważenie tych mechanizmów przy ograniczaniu kosztów zatrudniania.

Firmowa praktyka

Praktyki absolwenckie reguluje ustawa z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (DzU nr 127, poz. 1052 ze zm.). Dla pracodawcy istotne jest to, że choć zawiera z praktykantem pisemną umowę o praktykę, to nie ma ona waloru stosunku pracy.

Korzyścią dla pracodawcy jest z pewnością fakt, że art. 6 ustawy z 13 października 1998 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10938

Wydanie: 10938

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament