Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez euro skończy się jazda na gapę

13 lutego 2018 | Ekonomia

Maciej Stańczuk Strefa wspólnej waluty intensywne się reformuje. Rozpad już jej nie grozi. Jeśli do niej nie wejdziemy, znajdziemy się na peryferiach Europy.

Coraz ciekawsza jest dyskusja ekonomistów o wprowadzeniu wspólnej waluty w Polsce, którą redakcja „Rzeczpospolitej" zainicjowała rok temu, a niedawno ponownie ożywiła. Głównym walorem dyskusji jest rozbrajanie mitów: wokół wzrostu cen po wprowadzeniu euro (efekt cappuccino daje się łatwo rozbroić, co pokazały doświadczenia Słowacji czy Litwy), o uzdrowieńczym wpływie dewaluacji na przywrócenie równowagi gospodarczej zakłóconej szokami asymetrycznymi (to nie dewaluacja nas uratowała, tylko nieco przypadkowy efekt obniżenia podatków i składek emerytalno-rentowych przez min. Gilowską oraz wzrost deficytu budżetu powyżej 8 proc. PKB).

Długa lista korzyści

Niekwestionowane są również korzyści z wprowadzenia wspólnej waluty przedstawione w raporcie NBP dekadę temu, za prezesury Sławomira Skrzypka (wskazywały na 7 pkt proc. wyższy poziom PKB Polski z euro niż przy złotym). Na ten efekt składają się: wyeliminowanie ryzyka kursowego w transakcjach handlu zagranicznego, co zwiększy wymianę handlową w UE, obniżka kosztu kredytu i ułatwione planowanie finansowe (zwiększające dynamikę inwestycji), redukcja długu publicznego do 35 proc. PKB z dzisiejszych niemal 55 proc. (po wstąpieniu do EBC utrzymywanie ponad 110 mld euro rezerw walutowych nie będzie potrzebne), polepszenie ratingu Polski i obniżka kosztów obsługi długu,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10976

Wydanie: 10976

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament