Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czarzasty daje radę

10 marca 2018 | Plus Minus | Piotr Witwicki
Błażej Makarewicz, Lider Federacji Młodych Socjaldemokratów.
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Rzeczpospolita
Błażej Makarewicz, Lider Federacji Młodych Socjaldemokratów.

Jaruzelski i Kiszczak byli bohaterami wojennymi. Przeszli ciężki szlak bojowy, bardzo dużo wycierpieli. Tego nie da się wymazać. Nikt im też nie przyznawał tytułów za piękne oczy. Byli dobrymi wojskowymi. Odebranie im stopni pośmiertnie, bez sądu to absolutny skandal.

Rz: Co członek lewicowej partii sądzi o tych, którzy w 1968 roku uczestniczyli w czystkach, a potem walczyli z robotnikami?

Błażej Makarewicz, Lider Federacji Młodych Socjaldemokratów: Jestem wobec nich krytyczny. Jak z resztą w ogóle w stosunku do całego PRL-u.

Ale nie krytyczny wobec Jaruzelskiego, który w tym wszystkim uczestniczył. Można by zresztą długo wymieniać, w czym jeszcze uczestniczył.

Mój stosunek do Jaruzelskiego jest inny od tego, który dominuje w Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Oceniam generała raczej negatywnie. Szanuję go za walkę podczas II wojny światowej, ale szereg późniejszych epizodów oceniam krytycznie. Czystkę antysemicką, Grudzień '70, akcję „Hiacynt" (działania Milicji Obywatelskiej w latach 1985–1987 polegające na zbieraniu informacji o polskich homoseksualistach – red.). Nie gloryfikuję też Jaruzelskiego za wprowadzenie stanu wojennego.

Nie gloryfikujesz, to wspaniale. A słyszałeś o masakrze w kopalni Wujek?

Po 1989 roku było dostatecznie dużo czasu, by wymiar sprawiedliwości osądził te sprawy i wydał wyroki. Wydawanie czysto politycznych osądów teraz, po śmierci oskarżanych, uważam za totalne nieporozumienie.

Przez lata przekonywano, że generał Jaruzelski wprowadził stan wojenny dla naszego dobra i w obawie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10998

Wydanie: 10998

Zamów abonament