Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mord na Moro

10 marca 2018 | Plus Minus | Anna Pomierny-Wąsińska
Ciało Aldo Moro znaleziono 9 maja 1978. Mordercy zostawili je na via Michelangelo Caetani w Rzymie w bagażniku renault 4. Zabito go 10 strzałami.
źródło: AFP
Ciało Aldo Moro znaleziono 9 maja 1978. Mordercy zostawili je na via Michelangelo Caetani w Rzymie w bagażniku renault 4. Zabito go 10 strzałami.

Porwanie i zabicie działacza chadecji, choć dokonane 40 lat temu, do dziś wzbudza we Włoszech teorie spiskowe. I wciąż ma polityczny wymiar.

16 marca 1978 roku, na kilka chwil przed godz. 9.00, Aldo Moro opuścił swój dom przy via del Forte Trionfale w dzielnicy Monte Mario w Rzymie i udał się, jak co dzień, do pobliskiego kościoła św. Klary na poranną modlitwę. Towarzyszyło mu dwóch karabinierów w jego limuzynie oraz trzech policjantów w drugim samochodzie eskorty. Po wyjściu z kościoła prezes Chrześcijańskiej Demokracji (DC) miał udać się do Palazzo Montecitorio, siedziby Izby Deputowanych Republiki Włoskiej, by wygłosić mowę o tzw. historycznym kompromisie. Tego dnia miało odbyć się bowiem głosowanie nad wotum zaufania dla czwartego gabinetu Giulia Andreottiego. Ceną za przystąpienie komunistów do większości parlamentarnej było uwzględnienie części postulatów Włoskiej Partii Komunistycznej (PCI) w programie rządu. Moro stał się wielkim orędownikiem tego posunięcia, choć byłoby to bezprecedensowe wydarzenie w Europie Zachodniej doby zimnej wojny. Lider chadeków nie dotarł jednak do budynku parlamentu.

Po drodze, na via Mario Fani jego konwojowi zajechał drogę biały fiat 128 z rejestracją korpusu dyplomatycznego. W mgnieniu oka limuzynę otoczyło kilkunastu napastników. Część z nich, dla zmylenia, nosiła mundury włoskich linii lotniczych Alitalia. Wśród napastników były trzy kobiety. Podczas trwającego zaledwie minutę ataku padły co najmniej 93 strzały. Życie na miejscu straciło czterech ochroniarzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10998

Wydanie: 10998

Zamów abonament