Odziały firm zagranicznych mogą mieć kłopot z e-sprawozdaniami
Od jutra zaczną obowiązywać przepisy, zgodnie z którymi roczne sprawozdanie finansowe składane będzie do Krajowego Rejestru Sądowego wyłącznie drogą elektroniczną.
15 marca 2018 r. wchodzi w życie art. 19e ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 700 ze zm.; dalej: ustawa o KRS), zgodnie z którym roczne sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z badania (jeżeli sprawozdanie finansowe podlegało badaniu), odpis uchwały organu o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty, a także sprawozdanie z działalności mają być składane wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu teleinformatycznego (art. 19e ust. 1 ustawy o KRS). Brzmienie nowych przepisów budzi jednak poważne wątpliwości w zakresie elektronicznego składania rocznych sprawozdań finansowych oddziału przedsiębiorcy zagranicznego przez osoby upoważnione do jego reprezentowania.
Kim jest osoba reprezentująca
Zgodnie z art. 87 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 2168 ze zm.), przedsiębiorca zagraniczny tworzący oddział jest zobowiązany ustanowić osobę upoważnioną w oddziale do reprezentowania tego przedsiębiorcy. Dane tej osoby ujawniane są w Dziale II Rejestru Przedsiębiorców KRS, obok informacji dotyczących organu uprawnionego do reprezentowania zagranicznego przedsiębiorcy, organu nadzoru oraz prokurenta.
Jest to efekt implementacji art. 2 ust. 1 lit. e Jedenastej Dyrektywy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta