Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Drogi błąd w delegowaniu do Włoch

15 marca 2018 | Kadry i Płace | Katarzyna Gospodarowicz
źródło: Rzeczpospolita

Na skutek niewiedzy polscy pracodawcy często łamią włoskie przepisy dotyczące świadczenia pracy przez delegowanych na Półwysep Apeniński. Grożą im za to wysokie kary, sięgające nawet 150 000 EUR.

Na mapie delegowania pracowników Włochy cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem naszych pracodawców. Kraj ten jest jednym z ważniejszych partnerów handlowych Polski. Włochy są w pierwszej piątce odbiorców polskich produktów. To z kolei wiąże się właśnie z koniecznością wysyłania naszych pracowników do Italii, choćby kierowców w transporcie drogowym.

Obowiązek zgłoszenia

W związku z implementacją dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/67/UE z 15 maja 2014 r. w sprawie egzekwowania dyrektywy 96/71/WE dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług, zmieniającej rozporządzenie (UE) nr 1024/2012 w sprawie współpracy administracyjnej za pośrednictwem systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym, we Włoszech opublikowano 17 czerwca 2016 r. dekret nr 136 dotyczący delegowania pracowników. Akt ten wszedł w życie 22 lipca 2016 r. Wprowadził jeden z najważniejszych obowiązków po stronie delegujących pracodawców – zgłaszania faktu delegowania do włoskiego Ministerstwa Pracy.

Dekret przewiduje, że delegowanie do Włoch jest możliwe, jeśli wystąpiła jedna z następujących sytuacji:

- przedsiębiorstwo delegujące i przyjmujące pracowników zawarło porozumienie w zakresie zasad wykonywania czynności, jakie mają być realizowane za pośrednictwem delegowanego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11002

Wydanie: 11002

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament