Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najważniejsze wyroki wydane w sprawach pracowniczych w 2017 r.

05 kwietnia 2018 | Kadry i Płace

WOKANDA | Miesięczny termin na dyscyplinarkę biegnie inaczej, jeśli naruszenia, jakich dopuścił się pracownik, można uznać za czyn ciągły. Można wówczas sięgnąć po przyczyny nawet sprzed lat. Podobnie ma się sprawa w przypadku zwolnienia z powodu dezorganizujących pracę zwolnień lekarskich, gdzie wypowiedzenie mogą uzasadniać dawne nieobecności.

Bartłomiej Raczkowski adwokat, partner zarządzający kancelarii Raczkowski Paruch

Anna Boguska prawnik w kancelarii Raczkowski Paruch

Tak uznał Sąd Najwyższy w dwóch ubiegłorocznych wyrokach, które kancelaria Raczkowski Paruch wymienia wśród 10 najważniejszych orzeczeń z 2017 r. Dotyczą one wyjątkowo szerokiego spektrum spraw – od prawa pracy, przez ubezpieczenia, po obciążenia fiskalne.

Czego można się z nich dowiedzieć? Z pewnością kluczowy dla przedsiębiorców był wyrok przesądzający, jak zatrudniać kadrę menadżerską, aby zoptymalizować wysokość obciążeń na ZUS. Nie mniej ważny jest wyrok, który wskazuje, czy i jak pracodawca może wymagać od zatrudnionej osoby wyłączności. Na kanwie zatrudniania kadry zarządzającej zapadło też orzeczenie, które mówi, jak dokonywać doboru do redukcji ekonomicznych, jeśli zakład pracy składa się z różnego rodzaju stref czy oddziałów.

W 2017 r. zapadły też dwa bardzo ważne wyroki dotyczące związków zawodowych. Jedno pozwala pracodawcy doprowadzić do uchylenia regulaminu płac, mimo sprzeciwu organizacji. Drugie wskazuje, że ochrona udzielona przez związki wcale nie musi być skuteczna. Sąd Najwyższy przypomniał ponadto, że o skierowaniu pytania do związku zawodowego o ochronę pracownika, pracodawca i organizacja powinni informować samego zainteresowanego – w ten sposób przetwarzają bowiem jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11019

Wydanie: 11019

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament